PDA

View Full Version : Kava

t.r.a.c.
26-07-11, 02:22
Kava, crno opojno piće gorkastog okusa koje nastaje mješanjem prženih zrnaca biljke kave i vode. Otkrivena u Etiopiji, vrlo brzo se širi Azijom, Europom i Amerikom. Arabika, i, nešto gorkija verzija, robusta, osvojile su svijet.
Zrna se prže na nekih 200 stupnjeva Celzijusa, i time dobivaju različitu boju, prema kojoj se onda zrna odvajaju. Različite boje znače i različite okuse kave. S vremenom su se osim mlijeka i šećera u kavu počeli dodavati i razni drugi dodaci, tako da danas postoje nebrojene vrste kave.
Glavni je sastojak kofein, koji je zaslužan za "podizanje" organizma-povećana koncentracija, poboljšano pamćenje, bolja prokrvljenost, bolja mišićna aktivnost, povišenje krvnog tlaka, dulja budnost organizma... No, ima i loših posljedica-češće migrene, refluks (žgaravica), problemi sa spavanjem.

Kava je najraširenije piće današnjice, glavni svjetski proizvođač je Brazil, a pije je veći dio svijeta. Mnogi o kavi postaju ovisni, tvrdeći kako bez kave "ne funkcioniraju".

Zašto vi volite piti kavu? Koliko šalica dnevno popijete?
Kada ste je prvi puta probali i što vas je potaknulo da je nastavite piti?
Kako vaš organizam reagira ako ne popijete svoju jutarnju šalicu kave?

:kava::kava::kava::kava::kava:

/dev/null
26-07-11, 03:02
Običnu kavu pijem rijetko: preferiram mješavine kave i mlijeka (najčešće macchiato), iako ni njih ne pijem često, jednu ili dve šalice tjedno. Međutim, ono što koristim kao prvu pomoć u slučaju kronične pospanosti u direktnom sukobu sa neodgodivim obvezama je osobni recept koji većini ljudi okrene želudac naopačke. Moja niža ali oku ugodnija polovica ga je okrstila "KaBoom". U dva dcl. vrelog mlijeka idu tri (male) žlice instant kave, jedna žlica Nesquika i četiri žlice šećera. Rezultat je bljutavo slatki napitak toliko nabijen šećerom i kofeinom (instant gorivo i stimulansi) da bi proliven na groblju vjerojatno uzrokovao zoru živih mrtvaca. Ne šalim se. Šalica toga i cvokoću vam zubi. Negativne nuspojave uključuju lupanje srca i dvadeset minuta na WC školjci (zbog šećera, valjda). Obično ga popijem ako me čeka 4-5 sati vožnje rano ujutro.

Ne sjećam se kada sam je prvi put probao, ali znam da me privukao miris. Obožavam miris kave. Nemam naviku piti kavu ujutro (osim već navedenog "KaBooma" po potrebi) pa nemam ni nikakve reakcije.

Za one koji se baš ne snalaze sa kavom, evo kako se koji način posluživanja kave naziva:

http://i1117.photobucket.com/albums/k595/blue-cafe/coffeetypes.jpg

Tatum
26-07-11, 06:33
:luxhello::kava: volim kavu, kahvu, kofi i kafe... pijem na sve načine kuhanja: tursku, espreso, instant..ne volim jedino one njemačko američke verzije kave s okusom opranih šalica.
Od espreso kava pijem kratki espreso bez inih dodataka mlijeka, pjena, eventualno šlag ali to kad se posebno praznično osjećam, nekako oko Božića...:love:

Tursku pijem kad se zaželim okusa kave i dugog ispijanja. Nesica mi je u zadnje vrijeme pravilo , žlica granula, žlica šešera, voda i u mikrovalnu. Nakon minutekuhanja, dodam par kapi mlijeka da mi rashladi za onaj prvi gutljaj..Sjednem za komp i eto me..upravo to tipkam.
Tursku kuham najčešće klasično. Zakuham vodu, odvojim jednu šalicu vode, dodam šećer i kavu i vratim vrč na kuhanje, Kad tri put proključa, vratim i ono odvojene vode. To se radi da ne pokipi kad se pomiješa kava u kuhanju.
Kad sam romantično raspoložena , kuham ju na starinski način tj pečem kafu. Vrč s vodom zakuha a dotle se u džezvi kava pržilas sa stalnim miješanjem . To traje samo koju minutu dok se miris kave širi kuhinjom, doda se ona zakuhana voda i opet se tri puta čeka da proključa. Zakon. Ništa šećer onda.

Obožavam miris kave. Vele da je to najljepši miris na listi mirisa a posebno ujutro . U rangu prokuhanog mlijeka i netom ispečenog kruha.

Pijem jednu kavu dnevno, onu prvu jutarnju. Izbacila sam nedavno onu drugu koja ide popodne u pet. Ali ako mi nekad naleti prilika za popit tu drugu, s nekim razlogom, popit ću.

Lajkam temu, a devnulu zahaljujem i na zornim prikazima .

t.r.a.c.
26-07-11, 10:24
Ja ne pijem kavu. Nikakvu. Nikad.
Kao dijete me majka slala u Mischelu po kavu-tamo su valjda imali milijun vrsta. Predivni mirisi!! I tako hodam ja ulicom sa vrećicom 20 deka svježe mljevene crne Mischele, vrećica je topla, prislanjam je uz obraz, udišem duboko blagi opojni miris... Sve do kuće.
A onda-šok. Odlučim je jednog dana i probati, uzmem šalicu dok mama nije gledala i fuuuuuuuuuuuuuuuuuj gorko bljutavo, otrov!!!
I od onda, nikad više.
Cappucino ne zovem kavom. Pijem ga jednom do maksimalno dvaput tjedno-obično nedjeljom "na kavi"-onu splačinu s mlijekom u kojoj je većina vode, a doma slažem svoje savršenstvo-šalica mlijeka, mikrovalna-da bude tek toliko toplo, dvije žličice cappucina, jedna žličica šećera i to je to. Bez pjene, bez preseravanja.

Ujutro funkcioniram bez ičega-pod bilo kojim uvjetima.

Psihic
26-07-11, 11:32
Bas i ne pijem... jedino ju popijem s nekim na kavi, kad nemam ideja/volje/para za nes drugo :D
Od kad sam vecinom na sirovoj hrani, pocela mi je i smetati (kao i puno drugoga)... iako vjerujem da bi nasao gusta u njoj da sam krenem istrazivati kuhanje kave... naravno, po mojim kriterijima :D

/dev/null
26-07-11, 11:37
Iz shvakog oblika hrane, pa tako i napitka poput kave, može se izvući užitak. Čovjek samo treba otkriti način na koji mu paše.

Hm, kad bolje razmislim to se može reći za većinu stvari u životu. :misli:

Tatum
21-09-11, 06:31
Nema kafenisanja?
Znam da niste zakazali, samo ste se opustili.
Drmnite kavu nek vas malo 2digne2 pa na kafenisanje uz eforum.
Prijavljujem kavu bez šećera. Otkriće.
Zapravo , nije mi toliki gušt u samoj gorkoj kavi nego sam se nekako posvađala sa šećerom.