PDA

View Full Version : Šećeri: za i protiv

Tatum
21-04-11, 10:42
Dakle, šećeri su probavljivi ugljikohidrati.
Ima ih više vrsta. Dijele se na monosaharide, disaharide, oligosaharide i polisaharide, tj imena im dolaze od broja jedinica od kojih se sastoje.

Monosaharidi su jednostavni šećeri, koji se sastoje samo od jedne molekule. U tu skupinu jednostavnih šećera spadaju fruktoza, glukoza i galaktoza.
Glukoza je u našem tijelu uvijek prisutna u određenoj količini i zove se dekstroza ili grožđani šećer, a ime dolazi po grožđu u kojem je otkriven prvi put taj spoj šećera.

Disaharidi ili dvostruki šećeri se sastoje od dvije jedinice, tj od dvije molekule dvaju vrsta šećera. Npr. saharoza se sastoji od molekule fruktoze i molekule glukoze.

Oligosaharidi su šećeri. koji se sastoje od 3-10 molekula glukoze. Nastaju razbijanjem škroba.

Polisaharidi se sastoje od velikog broja jedinica glukoze. Nastaju razgradnjom škroba u našem organizmu.

Med je prirodni izvor fruktoze i glukoze, koji su zahvaljujući našim dragim radilicama, načinili zdrav i ukusan spoj šećera iz biljaka. U medu se nalaze i druge nutricionističke važne namirnice pa nije zanemariv izvor zdravlja.

Fruktoza se skladišti u našem organizmu pretvarajući se u mast. Njena probava ide preko jetre, što znači da nam ne koristi za izravnu prehranu mišića. Radi toga je preporuka voće jesti odmah nakon buđenja, jer je ujutro najniža razina glikogena, a to je jedan od polisaharida glukoze pa se time ne skladišti, nego izravno probavlja.

Volim slatko. Znam da nije zdravo. Baklava mi je najdraža. Sladoled isto. Čokolada isto.
I znam da kažu da su šećeri kudikamo štetniji od svinjetine, ali ne mogu odoliti kad volim slatku kavu i radije stavim šećer, nego umjetne zasađivače. Mislim da su oni još gori.
Ali, sveukupno, ne unosim puno šećera. Počela sam izbjegavati, treniram život bez šećera pa sam čak i nesicu počela bez, čokoladu sam jela prije više mjeseci, sladoled prošle godine.
Kako se možemo naučiti na svoj gušt, a da ipak ne unosimo šećer?
Jesu li suhe grožđice dobra zamjena; suhe šljive ili marelice, smokve ili tako nešto ili to jednako spada u šećere pa time u štetne namirnice?
A što reći o šećerima, osim da debljaju ili da ih trebamo unositi u umjerenim ili minimalnim količinama?

Nadam se da sam vas malo uputila u šećer, sebe jesam, a vi koji više znate slobodni ste ovaj topik nadopuniti svojim znanjem i savjetovati nas kako iskoristiti šećere, a spriječiti bolesti.

Tatum
09-09-11, 10:22
Već neko vrijeme ne pijem kavu sa šećerom a to je za mene veliki korak. Od slatkog jedem samo svježe voće a vjerujem da ću se za zimski period naučit na sušene smokve, grožđice, marelice i ostale slatkiše s poželjnim šećerima.
Osjećam veću energiju iako sam lagano počela gubit i na težini ( ne značajno, ali ipak ..)
Sad sam na jednoj eksperimentalnoj fazi tj u fazi provjere kako neke namirnice tj njihovi sastavi utiču na zdravlje i izgled.. Javim se s rezultatima nakon dva tjedna.
:*

Tatum
04-10-11, 14:28
Javljam se s rezultatima. U međuvremnu sam izgubila ukupno 5kg od 30.08. Izbacila sam namirnice s laktozom i glutenom i u roku keks su se rezultati zamjećivali. Potpomogla sam se i rekreacijom , sobnim biciklom i ne miješam proteine s UH osim za doručak, a navečer UH ni na koji način.
Dopuštene su kokice, palenta, rižina brašna, tjestenine, amarant, quinoia, heljda...meso i riba dopušteni. Ne pretjerujem ni u čemu. Masna hrana nije izbačena. s vremenom mi prestaje biti obvezatna ali imam i manje potrebe za masnim.
Šećer sam izbacila skroz, ne jedem ništa slatko pa ni kavu.
Popijem povremno crnog vina...
Divota...