PDA

View Full Version : Je li iživljavanje nad "glupljima" od sebe psihopatologija ili glupost?

enky
24-01-11, 15:31
Prvo nadasve smiona tvrdnja (koju obožavam ponavljati), iako svjesna kako se samo glupost ponavlja :D2:

Svatko za sebe misli da je pametan.

Kad je tome tako, teško je, uopće, sa sigurnošću reći tko je gluplji, a tko pametniji, jer uvijek postoji mogućnost em krivog shvaćanja, em manjka znanja što prouzrokuje onog drugog vidjeti kao slabijeg tj. glupljeg.

Sad, ono što je meni fascinantno, a što kontinuirano vidim, gdje god se okrenem, jest potreba "jačih" da se nad "slabijima" iživljavaju samo zato - jer to mogu! :facepalm:

Nije li bahato "glupome" reći da je glup, pogotovo pred publikom (što forume čini idealnim mjestom za iživljavanje)?
Nije li bahatost samo pokazatelj vlastite gluposti?

I, postoji li mogućnost da se, zapravo, radi o blagom obliku sociopatskog poremećaja, gdje se na empatiju gleda samo kao pojam što ga koriste "glupani"?

sanja
24-01-11, 15:39
Nije li bahato "glupome" reći da je glup, pogotovo pred publikom (što forume čini idealnim mjestom za iživljavanje)?
jeste.

jeste.

:kava:

Apemant
24-01-11, 15:43
Prvo nadasve smiona tvrdnja (koju obožavam ponavljati), iako svjesna kako se samo glupost ponavlja :D2:

Happy to oblige, m'lady. Naprotiv - postoje ljudi svjesni svoje gluposti. Npr. Forrest Gump. :rofl:

Kad je tome tako, teško je, uopće, sa sigurnošću reći tko je gluplji, a tko pametniji, jer uvijek postoji mogućnost em krivog shvaćanja, em manjka znanja što prouzrokuje onog drugog vidjeti kao slabijeg tj. glupljeg.

Teško jest, no ne i posve nemoguće.

Sad, ono što je meni fascinantno, a što kontinuirano vidim, gdje god se okrenem, jest potreba "jačih" da se nad "slabijima" iživljavaju samo zato - jer to mogu! :facepalm:

Postoji nešto u 'slabijem' što nekako magnetski privlači. :zubo: To je dobro rečeno jednom kaubojskom izrekom:

"moralno je nedopustivo naivčini ostaviti novce." :rofl:

Nije, bahatost je pokazatelj frustracija. :kava:

I bogati pla.... errr, i pametni mogu biti frustrirani. :rofl:

I, postoji li mogućnost da se, zapravo, radi o blagom obliku sociopatskog poremećaja, gdje empatija postoji samo kao pojam što ga koriste "glupani"?

'Blagom obliku' je ovdje očiti understatement. :zubo:

enky
24-01-11, 15:45
'Blagom obliku' je ovdje očiti understatement.

trudim se biti empatična. :D2

sanja
24-01-11, 15:50
samo da razjasnimo.
"Glup" je onaj ko, zapravo, nije glup, čija je glupost samo navodna.
Tako da je zaista bahatost reći "glupom" da je glup, i to bahatost koja karakteriše glupake.

No, razmotrimo sad to sa govorenjem nekome da je glup na konkretnom primeru:

http://www.youtube.com/watch?v=U0kJHQpvgB8

Ovde montipajtonovci govore onima koji veruju u to da se spermatozoid može "ubiti" i da je živo biće, te da je greh ubiti živo biće spermatozoid - da su glupi.

U ovom slučaju, njihovo "glupi ste" nije bahato, jer ti koji tako misle nisu "glupi" nego su - glupi.

Dakle, ako imamo situaciju da se nekom ko je "glup" kaže da je glup - to je bahato i glupo.
No, kad imamo situaciju da se nekome ko je glup kaže da je glup - to je iznošenje činjenice, iskazivanje istine, i kao takvo ne može biti bahato.
Mada, ako posmatramo sa stanovišta svrsishodnosti, može biti glupo (ako uzmemo da nesvrsishodno znači glupo).

:skroman:

sanja
24-01-11, 15:59
Mada, kad malo razmislim, uvek je svrsishodno.
Jer, ako ništa drugo, donese unutrašnje rasterećenje tome koji je to rekao.
(jesu glup i tuka neka vrsta sinonima? :D )

Apemant
24-01-11, 16:03
trudim se biti empatična. :D2

Empatija je nešto što dolazi samo od sebe, a ne 'trudom'. :zubo:

'Trudit' se eventualno možeš oko toga da ISPADNEŠ 'empatičan'. :love:

sanja
24-01-11, 16:04
I, postoji li mogućnost da se, zapravo, radi o blagom obliku sociopatskog poremećaja, gdje se na empatiju gleda samo kao pojam što ga koriste "glupani"?
empatija je sposobnost saosećanja.

glupost nema veze s osećajnošću pojedinca, nego s njegovim intelektualnim sposobnostima.

ako žališ glupaka, to nije empatija, nego sažaljenje.

opet malo drkaš pojmove :D

sanja
24-01-11, 16:06
Empatija je nešto što dolazi samo od sebe, a ne 'trudom'. :zubo:

'Trudit' se eventualno možeš oko toga da ISPADNEŠ 'empatičan'. :love:

:s

http://i294.photobucket.com/albums/mm100/tigi5/girl_smileys/girl_judge.gif

Apemant
24-01-11, 16:09
Ovde montipajtonovci govore onima koji veruju u to da se spermatozoid može "ubiti" i da je živo biće, te da je greh ubiti živo biće spermatozoid - da su glupi.

No, kad smo već tu - a tko je to ikad rekao da je spermatozoid živo biće i da ga se može 'ubiti'? :zubo:

sanja
24-01-11, 16:16
No, kad smo već tu - a tko je to ikad rekao da je spermatozoid živo biće i da ga se može 'ubiti'? :zubo:

par žena s kojima sam razgovarala :zubo:

šta, to nije zvaničan stav?
pa šta onda pajtonovci ismevaju?

(to što ne znaju da je sam bog odredio da milionče spermića pri svakom oplođenju bude wasted? :D2 )

enivej, to ne menja suštinu tog mog posta.

y
24-01-11, 16:18

Pa sve je po volji glupana, od tv programa, naslovnica časopisa, do njihovog sadržaja (zar ti to ne vidiš?)... i vlast kakvu imamo - imamo zbog (lakovjernih) glupana... koji su toliko glupi da ponovno i ponovno biraju one koji su ih već varali i krali...

I da, može se reći da glupani vrlo bahato 'kroje sudbinu' pametnijima od sebe, ne uvažavajući ni logiku, ni argumente...

enky
24-01-11, 16:22
oli, kako bi se, vjerujem, svi (trenutno prisutni) ovdje složili - glupih ima sve više i više. :D2

(Apemant, trudom se može svašta postići tj. vježbom do perfekcije. razdvajati razum i osjećaje se može samo na papiru)

y
24-01-11, 16:24
oli, kako bi se, vjerujem, svi (trenutno prisutni) ovdje složili - glupih ima sve više i više. :D2

Naravno, pa (i) utjecajni mediji čine svoje...

Apemant
24-01-11, 16:25
par žena s kojima sam razgovarala :zubo:

šta, to nije zvaničan stav?
pa šta onda pajtonovci ismevaju?

Pojma nemam? Ismijavaju valjda moraliziranje oko kontracepcije ili samozadovoljavanja, no rade to na posve pogrešan način. Čak, ne vjerujem da su toliko glupi ili neinformirani da to ne znaju; nego upravo *računaju* s glupošću - ili bar neinformiranošću - onih koji će se tome smijati. Da mi je kuna svaki put kad sam naletio na nekog tko je rekao 'ako je pobačaj ubojstvo, onda je drkanje genocid', već bih bio bogatiji od Billa Gatesa. :rofl:

(to što ne znaju da je sam bog odredio da milionče spermića pri svakom oplođenju bude wasted? :D2 )

Pa da, upravo tako (što to govori o logici "ako je pobačaj ubojstvo...?"). Ergo, pitanje 'grešnosti' ni pobačaja, ni kontracepcije, ni samozadovoljavanja - nema baš nikakve veze sa 'svetošću života' jednog spermija (pa ni milijuna istih). I da ponovim, prilično sam uvjeren da su montipajtonovci toga itekako bili svjesni.

enivej, to ne menja suštinu tog mog posta.

Znam, samo me zaškakljalo usput. :zubo:

sanja
24-01-11, 16:27
pa sad, ne bih rekla da bi se to moglo nazvati "slaganjem" ako pod glupošću ne podrazumevamo isto :D2

Apemant
24-01-11, 16:30
(Apemant, trudom se može svašta postići tj. vježbom do perfekcije. razdvajati razum i osjećaje se može samo na papiru)

Mnogo toga može, a mnogo toga i ne može.

Konkretno glede empatije, bi li mogla opisati te 'vježbe' kojima se povećava 'empatija'? (A bilo bi interesantno čuti i zbog čega bi netko htio biti više empatičan nego što od prije već jest.)

Ja ti mogu vrlo lako opisati vježbe kojim se postiže topljenje sala na trbuhu. (To bi, dakle, bio primjer nečega što se trudom može postići, LOL).

y
24-01-11, 16:30
Pojma nemam? Ismijavaju valjda moraliziranje oko kontracepcije ili samozadovoljavanja, no rade to na posve pogrešan način. Čak, ne vjerujem da su toliko glupi ili neinformirani da to ne znaju; nego upravo *računaju* s glupošću - ili bar neinformiranošću - onih koji će se tome smijati. Da mi je kuna svaki put kad sam naletio na nekog tko je rekao 'ako je pobačaj ubojstvo, onda je drkanje genocid', već bih bio bogatiji od Billa Gatesa. :rofl:

Naprimjer moderator i prosvjetitelj Ego s forum hr-a. Najinteligentnije i najpismenije biće koje sam imao prilike upoznati.

sanja
24-01-11, 16:32
Da mi je kuna svaki put kad sam naletio na nekog tko je rekao 'ako je pobačaj ubojstvo, onda je drkanje genocid',
pa ti su jednako glupi kao i ovi što im pajtonovci kažu da su glupi.

(no, slušaj tekst - ne zajebavaju moraliziranje, nego baš tu predstavu o spermatozoidima kao "svetim stvarčicama" koje ne smeju biti protraćene, već je SVAKI potreban u našem komšiluku :lol:

"every sperm is needed in our neighbourhood" :rofl: )

Apemant
24-01-11, 16:40
pa ti su jednako glupi kao i ovi što im pajtonovci kažu da su glupi.

(no, slušaj tekst - ne zajebavaju moraliziranje, nego baš tu predstavu o spermatozoidima kao "svetim stvarčicama" koje ne smeju biti protraćene, već je SVAKI potreban u našem komšiluku :lol:

"every sperm is needed in our neighbourhood" :rofl: )

:noidea: Ne znam, nemam u svojoj okolini ljude koji misle da je svaki spermij svet. Ako ti imaš - my most sincere condolences. :rofl:

Ne znam zapravo odakle nekome ideja da su spermiji svete stvarčice koje ne smiju biti 'potraćene'? :zbunj: S obzirom da se proizvode na milijarde, to mi zvuči kao iznimno kontraintuitivna ideja. :zubo:

enky
24-01-11, 16:44
Mnogo toga može, a mnogo toga i ne može.

Konkretno glede empatije, bi li mogla opisati te 'vježbe' kojima se povećava 'empatija'? (A bilo bi interesantno čuti i zbog čega bi netko htio biti više empatičan nego što od prije već jest.)

Ja ti mogu vrlo lako opisati vježbe kojim se postiže topljenje sala na trbuhu. (To bi, dakle, bio primjer nečega što se trudom može postići, LOL).

Naravno, kako matematikom (ili, pak, debatiranjem po forumu :D2) možeš povećati kvocijent inteligencije, tako možeš raditi i na povećanju emocionalne inteligencije.

Kako?
'Će enky da ti kaže. :D2

Pojašnjavaj sebi svoje osjećaje, ponovno pročitaj ovu temu (http://www.eforum.hr/threads/800-nezadovoljstvo-vanjski-i-unutarnji-faktori), a možeš i ovu (http://www.eforum.hr/threads/628-Umi%C2%9Aljene-veli%C4%8Dine) te se zamisli nad njima, pitaj druge kako se osjećaju te ih ne napadaj kad se s tobom ne slažu po nekom pitanju, nego pokušaj nešto naučiti iz njihovih komentara ( u skladu s time, pročitaj ponovno i ovu temu (http://www.eforum.hr/threads/480-Potreba-da-se-kritizira)) itd. Ima toga još ohoho, ali navedeno ti je čisto dovoljno za narednih par godina. :love:

Eto, još kad bi i sanja te y pokušali dokučiti o čemu se radi u maločas rečenom od moje strane, bilo bi super.

Ja vjerujem u vaš spas. :eek::rofl:

Blagodarim :love:

sanja
24-01-11, 16:45
s tim ženama sam razgovarala u taksibusu, pre nekoliko godina, i ustvari ih je bilo tri.
al ostale su mi u sećanju :D

mislim da je i na forum.hr neko pominjao.

ma, možemo o tome na drugoj temi.

sanja
24-01-11, 16:52
Naravno, kako matematikom (ili, pak, debatiranjem po forumu :D2) možeš povećati kvocijent inteligencije, tako možeš raditi i na povećanju emocionalne inteligencije.

Kako?
'Će enky da ti kaže. :D2

Pojašnjavaj sebi svoje osjećaje, ponovno pročitaj ovu temu (http://www.eforum.hr/threads/800-nezadovoljstvo-vanjski-i-unutarnji-faktori), a možeš i ovu (http://www.eforum.hr/threads/628-Umi%C2%9Aljene-veli%C4%8Dine) te se zamisli nad njima, pitaj druge kako se osjećaju te ih ne napadaj kad se s tobom ne slažu po nekom pitanju, nego pokušaj nešto naučiti iz njihovih komentara ( u skladu s time, pročitaj ponovno i ovu temu (http://www.eforum.hr/threads/480-Potreba-da-se-kritizira)) itd. Ima toga još ohoho, ali navedeno ti je čisto dovoljno za narednih par godina. :love:

Eto, još kad bi i sanja te y pokušali dokučiti o čemu se radi u maločas rečenom od moje strane, bilo bi super.

Ja vjerujem u vaš spas. :eek::rofl:

Blagodarim :love:

jebga, al ranije smo ustanovili da (b/d)rkaš empatiju sa sažaljenjem, pa ti cela ova priča pada u vodu.

da li je "reći popu pop, a bobu bob" iživljavanje nad popom i bobom?

Da li je reći lopovu da je lopov iživljavanje nad lopovom?

Da li je reći lažovu da je lažov iživljavanje nad lažovom?

Da li je reći glupanu da je glup iživljavanje nad glupanom?

Da li je reći pederu da je peder iživljavanje nad pederom?

Da li je reći panduru da je pandur iživljavanje nad pandurom?

I ako to jeste iživljavanje - da li je takvo iživljavanje psihopatologija ili glupost?
ili se, pak, radi o lažnoj dihotomiji?

http://i234.photobucket.com/albums/ee243/MLphotobucket/Smilies/eyes.gif

Apemant
24-01-11, 17:02

I jedno i drugo su dubiozne tvrdnje. Prvo, matematikom se možda može povećati IQ u vrlo ranoj dobi, dok je mozak još vrlo plastičan. Kasnije... hmm nisam uvjeren.

Drugo, emocionalna inteligencija nije isto što i empatija. Ako ti 'shvatiš' kako se netko osjeća, to još uvijek ne znači nužno da ćeš *suosjećati*. Dapače, možda si cold bastard koji uživa u svojoj sposobnosti čitanja tuđih osjećaja i konzekventne sposobnosti manipuliranja istima. :zubo:

Znaš, jedino mi nije jasno vjeruješ li ti ozbiljno da o ovim gore trivijalnostima nisam već odavno razmišljao, ili to govoriš s nekim svjesnim ciljem. Ukoliko je ovo prvo, onda si naivna i pomalo umišljena LOL, a ako je ovo drugo, onda manipulativna. Pa si biraj. :zubo:

y
24-01-11, 17:02

Još kad bi ti pokušala dokučiti nešto o tome tko, zapravo, kome 'kroji sudbinu'...

Još kad bi uočila da neki niti ne nagaze glupane, ako su ovi barem elementarno pristojni,,,

No, baš da treba 'savijati kičmu' pred glupanima koji su povrh toga bahati (i agresivni)... ne bih rekao da to vodi igdje drugdje, osim do situacije u kakvoj na ovim prostorima jesmo...

sanja
24-01-11, 17:09
I jedno i drugo su dubiozne tvrdnje. Prvo, matematikom se možda može povećati IQ u vrlo ranoj dobi, dok je mozak još vrlo plastičan. Kasnije... hmm nisam uvjeren.

probaj naći knjigu vere smiljanić (ako toga tu ima) "Psihologija starenja" gde ćeš naći detaljne opise desetina istraživanja na tu temu.

(najsažetiji sažetak : inteligencija posle dvadeset pete s godinama opada, osim ukoliko se ne "trenira" u kom slučaju može i rasti.)

klon od enky
24-01-11, 17:11
Poštovani svi,

(kao klon od enky, imah potrebu ponoviti vam neke stvari, koje, vidljivo mojoj maloumnosti, valja ponavljati.)

Oprostite što, kao nova, ulijećem u vaš razgovor, no učinilo mi se zanimljivim za primijetiti kako korisica enky (empatičnog li bića :love:), kontinuirano uspijeva oprostiti umišljenim veličinama, što postaju na njenom forumu, manjak empatičnosti spram bilo koga, tko se s njima ne slaže u mišljenju. :rolleyes1:

Dakle, postoje dvije kategorije oprosta, a te su oprost kroz sažaljenje i oprost kroz suosjećanje.
Obje navedene kategorije proizlaze iz pozicije moći, jer ukoliko se itko odluči sažaliti nad (nekim), tada on to čini jer može (a može li svatko?), isto kao što suosjeća, jer može (a može li svatko?).

Ne zaboravite, dragi (mi) forumski nasilnici kako i "žrtva" može razumski shvatiti "nasilnika" (sažaljenje), a može, ukoliko je na toliko visokom razvojnom nivou, uspostaviti i emocionalnu rezonancu s istim (suosjećanje).

Ukoliko imamo stanovitu moć, mi možemo učiniti stanovito nešto.
Ukoliko nemamo, tada ne možemo.

Od daljnjeg komentiranja bih se suzdržala pošto, ako me sjećanje dobro služi, pisanje s klonovima samo povećava mogućnosti razvoja paranoidnog poremećaja. :(

Srdačan pozdrav
vaš klon od enky :facepalm:

sanja
24-01-11, 17:14
Od daljnjeg komentiranja bih se suzdržala pošto, ako me sjećanje dobro služi, pisanje s klonovima samo povećava mogućnosti razvoja paranoidnog poremećaja.
ne služi te dobro, radi se o povećavanju mogućnosti razvoja shizoidnog poremećaja :D

y
24-01-11, 17:15
U nekom kalendaru budućnosti... 'svoj dan' imat će i...

Sv. Enky - zaštitnica glupana (onih koji odbijaju koristiti bogomdan im mozak)

enky
24-01-11, 17:16
a? :faint2:

(ovo je na sanjino, ali, ajde, može i na ekvijevo :D2)

sanja
24-01-11, 17:22
pa MPD je bliži shizofreniji nego paranoji. :D
(više "liče")

a nekontrolisano pisanje pod više klonova je po svemu sudeći MPD :D

KLOšarka
19-03-11, 08:10

ne i ja. :kava:

kad pušiš puno skanka, ne možeš se poimati pametnim. što je zapravo fajn. ako sebe smatraš glupim, teško ćeš nekoga tako uvrijediti.

reći nekom da je glup meni predstavlja vrhunac bijesa i nemoći. al mislim da nisi mislila na to... :noidea:

u svakom slučaju, doći na forum i nekoga nazvati idiotom jer ti je njegovo mišljenje koje je postao debilno nema veze s poimanjem sebe pametnim ili iživljavanjem na nekome. jednostavno ti je glupo to što je izvalio, procjenjuješ mišljenje te osobe, a ne nju samu (ionako ne znaš tu osobu, no...). uvijek uzimam sebe kao primjer: valjam užasne gluposti, pa ostanem živa. to ne znači da sam glupa. samo da pričam gluposti. :kava:

:kava: jutarnja i mamurna. kažem da mislim da sam glupa, pa kažem da neke stvari ne znače da sam glupa. :facepalm: pamet je precijenjena. znanje je precijenjeno. više-manje smo svi instinktivno pametni na nekom polju. na nekima smo se obrazovali, pa mislimo da držimo boga svoje struke za muda. ego. al ego je sastavni dio ljudskog bića, čemu odricati ga se?... i zašto uzdizanje svog ega nužno uključuje mišljenje da si pametan?

držiš se tih umišljenih veličina ko pijan plota. nema toga na net-u. to je ljepota interneta. bogovi foruma (dugo a) me nisu uspjeli uvjeriti svojim pljuvanjima da sam glupa niti da su oni pametni. samo da nam je sustav znanja drugačiji. i eventualno mi ukazuje da su ti pametnjakovići totalni idioti kad svoje bisere troše na internetu. šta ne odu u profesore? phehehehe

venerijanac
19-03-11, 08:37
ne i ja. :kava:

kad pušiš puno skanka, ne možeš se poimati pametnim. što je zapravo fajn. ako sebe smatraš glupim, teško ćeš nekoga tako uvrijediti.

reći nekom da je glup meni predstavlja vrhunac bijesa i nemoći. al mislim da nisi mislila na to... :noidea:

u svakom slučaju, doći na forum i nekoga nazvati idiotom jer ti je njegovo mišljenje koje je postao debilno nema veze s poimanjem sebe pametnim ili iživljavanjem na nekome. jednostavno ti je glupo to što je izvalio, procjenjuješ mišljenje te osobe, a ne nju samu (ionako ne znaš tu osobu, no...). uvijek uzimam sebe kao primjer: valjam užasne gluposti, pa ostanem živa. to ne znači da sam glupa. samo da pričam gluposti. :kava:

:kava: jutarnja i mamurna. kažem da mislim da sam glupa, pa kažem da neke stvari ne znače da sam glupa. :facepalm: pamet je precijenjena. znanje je precijenjeno. više-manje smo svi instinktivno pametni na nekom polju. na nekima smo se obrazovali, pa mislimo da držimo boga svoje struke za muda. ego. al ego je sastavni dio ljudskog bića, čemu odricati ga se?... i zašto uzdizanje svog ega nužno uključuje mišljenje da si pametan?

držiš se tih umišljenih veličina ko pijan plota. nema toga na net-u. to je ljepota interneta. bogovi foruma (dugo a) me nisu uspjeli uvjeriti svojim pljuvanjima da sam glupa niti da su oni pametni. samo da nam je sustav znanja drugačiji. i eventualno mi ukazuje da su ti pametnjakovići totalni idioti kad svoje bisere troše na internetu. šta ne odu u profesore? phehehehe

Intelektualno normalan čovjek može svašta. Pa zašto ne i sebe napraviti glupim. Kako? Tako da za sve svoje neuspjehe, nerazumijevanja, optuži drugog :eek:.

I što kaže dr.W.Glasser - čovjek odluči depresirati. Uvjeri samog sebe da je nemoćna žrtva tuđih gluposti.

KLOšarka
19-03-11, 08:59

Intelektualno normalan čovjek može svašta. Pa zašto ne i sebe napraviti glupim. Kako? Tako da za sve svoje neuspjehe, nerazumijevanja, optuži drugog:eek:.

I što kaže dr.W.Glasser - čovjek odluči depresirati. Uvjeri samog sebe da je nemoćna žrtva tuđih gluposti.

ha? od ovog postajem umišljena veličina - je l ti to meni da sam INTELEKTUALNO NORMALNA? :zubo:

i ovo optuživanje... mislim, kako si povezao moj post sa svojim odgovorom? :confused:

venerijanac
19-03-11, 09:24
ha? od ovog postajem umišljena veličina - je l ti to meni da sam INTELEKTUALNO NORMALNA? :zubo:

i ovo optuživanje... mislim, kako si povezao moj post sa svojim odgovorom? :confused:
Ja sam izrazio divljenje prema tvom postu. Smatram ga pogotkom u sridu. Pogotovo ovo:

reći nekom da je glup meni predstavlja vrhunac bijesa i nemoći.

Ono dalje nije imalo veze sa tvojim postom. Imalo je isključivo veze sa temom.

enky
19-03-11, 09:30
Reći nekom da je glup može biti i test tuđe gluposti/pameti, jer onaj tko će se uvrijediti ukoliko mu se kaže da je glup, taj jest glup pa odmah znamo na čemu smo.

:D2

venerijanac
19-03-11, 09:48
Reći nekom da je glup može biti i test tuđe gluposti/pameti, jer onaj tko će se uvrijediti ukoliko mu se kaže da je glup, taj jest glup pa odmah znamo na čemu smo.

:D2
Ma nemoj. :zbunj:

To će biti prije odraz nesigurnosti. Naime, mnogo je ljudi, u nedostatku samopouzdanja, utemeljenom na provjerenoj efikasnosti svog djelovanja, sklono lijepom mišljenju o sebi. Nitko ne bi mogao, a da psihički ne potone, dugo izdržati ružno mišljenje o sebi. I onda se nađu 'dobri' ljudi koji hoće pomoći tim nesigurnicima pa im kažu da su 'glupi'. :facepalm:

Arwen
19-03-11, 09:52
Ovisi tko ti kaže da si glup, Enky. Pametniji ti to nikad neće ni reći, nema tu potrebu. A od onih koji tu potrebu imaju, čuti da si glup zapravo znači dobiti kompliment.

nana
19-03-11, 10:29
baš ne bih nazvala komplimentom izjavu osobe koja neke stvari nije sagledala. ne možemo u svemu biti ni pametni ni glupi, možemo imati nekakav prosjek ili kvocijent inteligencije po binnetu ili već tko zna kojim parametrima. no ako od neke osobe koju ne smatramo kompetentnom (odakle nam ta procjena, koji su kriteriji?) čujemo neku izjavu, možemo se pitati zašto je to rekla. i tek kad nađemo njezine razloge, a po mogućnosti i neke objektivne pokazatelje, možemo suditi.

da mi netko veli da sam glupa, naravno da bih se zamislila zašto tako misli, bez obzira tko je. tek kad proučim detalje, mogu donijeti zaključak je li bila u pravu ili ne. bez obzira od koga je kritika potekla. jer, može osoba zaista biti u pravu. u okviru onoga što ona promatra i razlozi zbog čega tako misli, mogu biti istiniti. ali objektivno i ne moraju. ako je a priori uzmem kao nekompetentnu, onda niti njezin "kompliment" nema nkakve težine.

nana
19-03-11, 10:37
a iživljavanje nad onima koje smatramo "glupima", dakle ispod razine poželjnih i uobičajenih kvaliteta, može zaista, kao što je rekao vatreni ptić, biti izraz osobne nesigurnosti, netrpeljivosti i netolerancije, osjećaja neprihvaćenosti u društvu, želje za priznanjem od vlastite socijalne grupe na način da se ponašamo tako kako grupa misli da je "ispravno", potrebe za isticanjem ističući tuđe mane. uobičajena pojava u našem kompetitivnom konzumerističkom društvu.

tek kad takve pakosti pređu sve granice dopuštenog ponašanja u zajednici, odnosno kad naša osobna tolerancija ne može više podnijeti tlaku, javlja se pomisao "nenormalnosti", odnosno patologije ponašanja i ličnosti.

iskusan promatratelj ljudi uvidjet će razliku, i to u okviru društveno prihvaćenih pravila i prirodnog ponašanja. ako zna više, uočit će i razloge, motive, povode i uzroke toga. bez obzira jesu li potaknuti endogenom strukturom ili potencirani vanjskim faktorima. jer, svatko od nas ima slabu točku, pa impuls izvana može izazvati lavinu neadekvatnog ponašanja.

nana
19-03-11, 10:55
ako je takvo ponašanje samo rezultat osobne nesigurnosti, nepažnje, potrebe za isticanjem jer se nema boljih kvaliteta, moglo bi se to proglasiti glupošću. no sustavno, proračunati, opsesivno, posvećeno činjenje zla, s namjerom da se uvijek istakne vlastita zasluga i kvaliteta (obično je to više pred sami sobom nego drugima) je oblik patološkog ponašanja bez obzira na društvene običaje i životna iskustva. prezentirati se može npr. kod podmetanja na poslu, ponašanja "prijateljice", kod zlobnih čangrizavih susjeda, no i na način kako to rade pravi psihopati (maltretiranjem obitelji, sustavnim agresivnim nastupima na planu karijere, pokazivanjem moći na čudovišne načine, ponižavanjem slabijih gdje god se može, primjer nam je monstruozno mučenje zatvorenika u logorima, gdje se ipak svi "neprijatelji" nisu ponašali neljudski). u takvim sučajevima ne kmora krvnik misliti o žrtvi da je glupa, nego da je on puno pametniji od nje. zbog potrebe da sam pred sobom i drugima bude pametniji, sposobniji etc.

venerijanac
19-03-11, 11:18
Ljudsko je ponašanje kompleksno.
Pa tako isticanje da je netko 'glup' može biti odraz trenutnog osjećaja nadmoći, ali može biti i sakrivanje vlastite nemoći.
A onaj tko se ljuti jer mu je netko rekao da je 'glup', treba se upitati zašto je toliki ovisnik o mišljenjima drugih.
U svakom slučaju, sve je to dio nadmetanja tako karakterističnih za ljude koji se oslanjaju na usvojene slike i opise stvarnosti.

nana
19-03-11, 14:24
treba se upitati zašto je toliki ovisnik o mišljenjima drugih.
sve je to dio nadmetanja tako karakterističnih za ljude koji se oslanjaju na usvojene slike i opise stvarnosti.

sve je to karakteristike onih koji su u za(o)stali u jednoj od faza emotivne neizgrađenosti.

dijete nije tabula rasa, nego interakcijski niz primanja, emotivne i intelektualne obrade te reakcija, odnosno formiranja stavova prema kojima će postupati. u tome faze ili zastoji idu ponekad skokovito, ponekad mirno, bez egzaltacije.

uzmimo roditeljsku brigu, utjecaj frendova i učiteljske sugestije. dijete je neiskusno. ne zna razlučiti ispravno od lošega, ne umije predviđati dalekosežne posljedice ponašanja. djetetu je važno ono sad, za drugo još nije toliko razvijeno. i zapravo sva ta pisana i nepisana pravila društvenog ponašanja imaju nameru upravo to: očuvati neiskusno biće od teških posljedica neznanja i loših odluka.

no, pri tome još nije razvijeno i kritičko mišljenje, pa se ponekad pojavi i nesklad između trenutnih želja djeteta i želja društva ili roditelja. ok. iskustveno nakon nekog vremena i sami uvidimo da su mnogi savjeti korisni i pametni.

no, istovremeno, na žalost, i dalje pasivno prihvaćamo društvene sugestije kao vrijednosni sistem, makar intelektualno i napredovali. na žalost, ne napreduje i razvoj naše osobe, našeg duha, ličnosti, kako god se to znanstveno naziva. to je skup svih genetski uvjetovanih sposobnosti, iskustava, novostvorenih neuronskih veza koje čine znanje, intelekt, emotivni sklop. no, odrastamo, a i dalje se držimo strahujući od neuspjeha u našoj obrambenoj kuli bjelokosnoj. držimo već odavno prikeljene stavove i zbog onda razumnog razloga nametnute oblike mišljenja i ponašanja, iako im je odavno prošao rok trajanja i totalno su neupotrebljivi. jer više ne živimo kao dječak ili djevojčica, nego kao otac, prijatelj, susjed, radnik.

ne zaostaju svi elementi sazrijevanja. niti se to dešava samo u dječjoj dobi. ne. sazrijevamo cijeli život, stalno nailaze nova iskustva, nadopunjujemo se, obogaćujemo, preispitujemo. čvrsto se stavova drže samo oni koji se boje da osim svoje kule bjelokosne nemaju ništa ispod. čak se ponekad nisu ni u stanju bojati, ponašanje im izvire iz neprepoznatih nesvjesnih sjećanja, odnosno dijela mozga koji im ne dopire do intelektualne obrade. ali ako dođe do emocionalnog dijela, izaziva samo strepnju hoće li biti uspješni. npr. u nekim godinama dječaci teže za bliskošću s djevojčicama, nakon one smiješne faze skupljanja u škvadre u kojima cure nemaju pristup. no, polako se društvo osipa. to će reći: i za tebe je vrijeme da naučiš neke nove stvari. no, možda emotivno još nisi dovoljno zreo, a osjećaš potrebu za tom vrstom zajedništva? i onda se pokušavaš ponašati kao srednjovjekovni vitez, ili neki tamo mačo tip, nastojiš izglumiti pred odabranicom pametnog, sposobnog, vještog i uspješnog tipa. zato kaj i drugim misle da su to osobine bez kojih naprosto nemreš ulovit komada. no, jesi li u pravu kad tako postupaš? bolje reći. jesu li u pravu oni koji ti daju takav primjer? eh, tu umjesto da upotrijebe svoju glavu, pamet, razum, izgrade ispravni emotivni odnos, oni zaostanu na tom području. i onda postaju loši muževi, očevi, ili grubijani ili šonje. bježe od stvarnosti! boje se. nemaju valjda dovoljno intelekta da vide u čemu je greška, a niti emotivne snage da konačno skinu, sruše onu kulu bjelokosnu koja im daje prividnu čvrstinu. boje se da bi ostali potpuno goli, sami sa sobom, i da bi ih onda ubila gorka istina neuspješnosti i osobne praznine.

odrasla zrela osoba nema ograda niti straha od neuspjeha. jer, i neuspjeh je sastavni dio našeg života. svi griješe, svi su ponekad u zabludi, svi ponekad krivo planiraju i imaju krive procjene. pa što onda?

tek kad si cijeli život usereš, cijeli se život osjećaš napet, neuspješan, u vječitom grču i borbi, to onda znači da griješiš u koracima otpočetka. i onda bi se iole razuman čovjek zapitao: što treba tu promijeniti da mi bude bolje? i promijeni.

nezrelome su uvijek drugi krivi, nesretno djetinjstvo, njegova nesposobnost, zla karma, nesretni slučaj. a normalan će odmahnut rukom i reći: pa što, idemo dalje, sutra je novi dan. i onda porazmisli, razluči bitno od nebitnog, ne zamara se pizdarijama i onim što drugi misle, nego napravi ono što treba. jer zna što treba, naučio je, i preispituje svaki put ispravnost vlastitog uvjerenja , stavova, mišljenja i djela. postao je dovoljno objektivan da ga ne mogu zavesti nikakvi savjeti, reklame, obećanja, obrasci tipa moje pjesme-moji snovi. našao je mjeru u svemu. mjeru sa samim sobom. mjeru s prirodom i drugima. kao potpuno samostalno biće.

omajgad!!!! tek sam saad vidjela koju sam kobasu napisala. najte zameiti, imam već par dana gadnu virozu. šmrc.

/dev/null
31-05-11, 14:27
Ja na to gledam ovako: bolje da se nečija glupost sankcionira, nego da se proširi uokolo. Prozvati nekoga "glupim" nije toliko konstatacija koliko izazov da dokaže suprotno. To se posebice odnosi na kojekakve homofobe, rasiste, i širitelje političkih i vjerskih ideologija.

S druge strane, prozvati nekoga glupim samo zato što se ne slaže s tobom dobar je indikator tvoje vlastite inteligencije. Osim ako podje*avaš. U tom slučaju je opravdano :zubo:

Osobno, trenuci u kojima su se "pametniji iživljavali" na meni bili su mi itekako poučni. Natjerali su me da se više informiram o temi o kojoj sam ispao glup tako da u principu ne mogu reći da je to loše. S moje točke gledišta.

Usto, ovo je internet. A forumi su mjesto gdje se natječemo u dužini našeg internet penisa priznavali mi to ili ne. Uzeti k srcu nešto što mi kaže totalni anonimac na netu, prihvatiti to kao uvredu i emotivno reagirati me čini glupim u mojim vlastitim očima. Što mi to znači u životu? Tko je on meni?

Nemojte pridavati nečemu veću važnost nego što zaslužuje. "Ti si glup" je glavni generički argument svake rasprave u kojoj se netko ne slaže s nečim s čim se ti slažeš. Besmisleno je sad pozivati se na ovakve i onakve misaone procese kad se u biti sve svodi na želju pojedinca da bude bolji od drugih na što više polja. Vanitas vanitatum et omnia vanitas. :top: